הסיפור שלנו

ירח הדבש של מאיה ואורן – איסלנד

יעד

איסלנד

תאריכים

שבועיים בספטמבר

עלויות

24-30 אלף ש"ח

איסלנד, ארץ האש והקרח, נמצאת בין יבשת אירופה לאמריקה. אי של שדות געשיים שחורים, משטחי קרח לבנים וביניהם גייזרים ומעיינות חמים. בשל נופיה הפראיים צולמו באיסלנד לא מעט סרטים כמו ג’יימס בונד ומלחמת הכוכבים. אפילו נאס”א שלחה אסטרונאוטים להתאמן באיסלנד טרם שיגורם לירח. גם מאיה ואורן ביקרו באיסלנד לכבוד משימה שקשורה לירח – ירח הדבש שלהם.

לדיון בקבוצה לחצו כאן

רייקייויק – Reykjavik

הטיול שלנו התחיל בבירה האיסלנדית רייקייויק (Reykjavik), אחרי שנחתנו בשדה התעופה Keflavik הממוקם כ- 45 דק' נסיעה מהעיר. שם גם שכרנו רכב לשבועיים הבאים.

אנחנו הגענו אל איסלנד בטיסה מניו-יורק (איסלנד היוותה אצלנו חלק מטיול גדול יותר גם ביבשת אמריקה), אך ניתן בקלות לטוס מהארץ לרייקייויק עם קונקשן באירופה.

שטחה של איסלנד הוא חמש פעמים שטחה של מדינת ישראל אך אוכלוסייתה בקושי 350 אלף איש (פחות מתל אביב). ברייקייויק מתגוררים  כ- 170 אלף תושבים (כמחצית מאוכלוסיית איסלנד כולה), והמרכז התיירותי שלה קטן עוד יותר– בסך הכל כמה רחובות לא גדולים. יום אחד מספיק כדי לשוטט בעיר בנחת, להתרשם מהחנויות לאורך המדרחוב, לעלות לצריח הכנסיה המרכזית לתצפית יפה על העיר ולהתענג על המנה המקומית – מרק כבש איסלנדי מסורתי. למי שאוהב דגים ופירות ים – צפויה לו כאן חגיגה.

MO_island_2

נוף מצריח כנסיית הדלגרים במרכז רייקייויק. בנוף מתגלת עיר צבעונית למדי.

MO_island_long_1

מרכז רייקייויק – על רקע כנסיית הדלגרים

MO_island_20

טועמים את המנה המקומית – מרק כבש איסלנדי


האטרקציה התיירותית המפורסמת ביותר בסביבת רייקייויק היא הלגונה הכחולה– אתר מרחצאות במים מינרליים חמים בצבע טורקיז, כשמסביב מרחבי בזלת אינסופיים. הביקור בלגונה הוא חובה. למרות שבאיסלנד עוד מספר מרחצאות מהממים אשר נמליץ עליהם בהמשך ובמחירים זולים הרבה יותר (עלות הכניסה אליה היא 200 ₪ לאדם) וגם פחות צפופים באנשים, עדיין היא קלאסיקה שחבל לפספס.

MO_island_1

הלגונה הכחולה 

מרייקייויק יצאנו להקיף את האי. הכביש הראשי באיסלנד הוא כביש מס’ 1 – המכונה גם “כביש הטבעת” (The Ring Road) היות והוא מקיף את כל האי. מומלץ ליסוע בכביש המקיף את איסלנד אם יש לכם לפחות 9 ימים לטייל באיסלנד, אחרת עדיף להתמקד באזור אחד באיסלנד בקירבת הבירה רייקייויק.
הכביש סלול ובמצב טוב אך לכל אורכו (1,330 ק”מ) מכיל נתיב נסיעה יחיד לכל כיוון ללא הפרדה פיזית (מלבד סימון הנתיבים), דבר שמצריך מעט ריכוז. הכביש מתאים לכל סוגי הרכב (אנחנו שכרנו רכב רגיל, לא ג’יפ או 4*4) וניתן לאמר ש- 90% מהאטרקציות העיקריות של איסלנד מצויות לצד כביש זה. מעטים מהאטרקציות נמצאות ברמות הגבוהות שבתוך המדינה – וכדי להגיע אליהן יש צורך לשכור ג’יפ (שעלות שכירותו כפולה משל רכב רגיל) וליסוע מספר שעות בדרכים לא סלולות. במהלך הטיול רצינו לבקר ב-2 מקומות כאלה ונרשמנו ל-2 טיולי יום אל מקומות אלו. לא נהגנו עצמאית ברמות הגבוהות של מרכז המדינה.

בכל יום לאורך הטיול עשינו מספר עצירות בכל מני מקומות אבל בגדול ניתן לתחום את רוב מוקדי העניין באיסלנד למספר אזורים:

טבעת הזהב–The Golden Circle
המקום הראשון שיצאנו לטייל בו מחוץ לרייקייויק הוא טבעת הזהב , אזור הקרוב מאוד לבירה רייקייויק (עד שעה נסיעה ממנה) עם מספר אטרקציות מהמפורסמות באיסלנד. 3 מהמקומות המפורסמים בו
הם –

1. שמורת Thingvellir
2. מפל הזהב Gullfoss

MO_island_3

מפלי הזהב – Gullfoss, מהמפלים המפורסמים באיסלנד

3.  גייזר (Geysir)–מדובר במקום ספציפי שנקרא גייזר ועל שמו נקראת התופעה של התפרצות מים רותחים מהאדמה.

MO_island_long_2

בגייזר ירד עלינו גשם שוטף, שהצליח לחדור גם את מעילי הגשם והשכבות התרמיות שלבשנו. הלכנו להתחמם על מרק עגבניות במסעדה בתוך חממה. באיסלנד החימום הוא בחינם-אין-כסף, הגייזרים
והפעילות הגאותרמית מאפשרים לאיסלנדים לנצל את החום מבטן האדמה למגוון צרכים – חימום בתים, חימום מים, וגם חימום חממות – מה שמאפשר להם לגדל עגבניות ומלפפונים – גידולים שלחלוטין
אינם אופייניים לאקלים הקר של איסלנד. בתוך אחת החממות הללו נפתחה מסעדה שמציעה מרק עגבניות בשיטת אכול כפי יכולתך, לצד לחם, מספר מתבלים ותה. היה טעים ובמקום אחרי היום
הגשום הזה!

MO_island_4

מתחממים בחממה. מרק העגבניות עשוי מעגבניות שגודלו במקום הודות לגייזרים שמחממים את החממה


הפינוק האמיתי של היום הוא מרחצאות אגם לאוגרוואטן (Laugarvatn) שמתאימות כמו כפפה ליד לסיום יום בטבעת הזהב. בחוץ קר – 10 מעלות, המים שבוקעים מלב האדמה רותחים (אבל רותחים)
ומתערבבים עם מי המעיינות הקרים – ומתקבלים מים מתאימים בדיוק לרחצה חמה.

MO_island_5

מרחצאות Laugarvatn.

דרום איסלנד ושמורת סקאפטפל (Skaftafell)
ביחד עם טבעת הזהב גם אזור זה הוא מהמפורסמים באיסלנד ומכיל כמה ממפליה המפורסמים היותר בינהם מפלי סקוגאפוס (Skogafoss), חופי ים שחורים (מהתפרצויות געשיות) ליד העיירה ויק (Vik), והשיא–שמורת הקרחונים סקאפטפל (Skaftafell).

MO_island_6

מפלי סקוגאפוס (Skogafoss) – מהמפורסמים ביותר באיסלנד

MO_island_9

החוף השחור של ויק


שמורת סקאפטפל (Skaftafell) מכילה את הקרחון הגדול ביותר באירופה – שטחו כ- 10,000 קמ”ר (כמחצית שטחה של מדינת ישראל), והוא מציע מספר אטרקציות קפואות – החל מתצפיות נוף על שלוחות הקרחון, שייט באגם עם גושי קרח ענקיים, הליכה על קרחונים (עם ציוד מיוחד) ואפילו רכיבה על אופנועי שלג.
בדרום איסלנד היינו בסך הכל חמישה ימים, מתוכם יומיים בשמורת סקאפטפל.

MO_island_7

לגונת הקרחונים, Skaftafell.

MO_island_8

אצלנו יש בים מדוזות, אצלם – גושי קרח

MO_island_19

הליכה על קרחון סווינאפל (Svinafell), איפה שצולם העולם הקפוא בסרט “בין כוכבים"

באזור קסום זה של המדינה גם נתקלנו בתופעת "הזוהר הצפוני", אורות בשמים שנוצרים מתגובה בין חלקיקים טעונים שמגיעים מהשמש לבין השכבות הגבוהות של האטמוספירה, באזורים הצפוניים מאוד (או הדרומיים מאוד) של העולם. אין כמו לסיים יום טיול עם מופע האורות המרהיב הזה, כשאנחנו נמצאים בצימר המחמם שלנו עם תה חם (טוב נו, ויוצאים לקור המקפיא בחוץ מדי פעם כדי לחזות באורות).

MO_island_10

הזוהר הצפוני מעל הצימר שלנו בחוות למבסטאדיר (Lambastadir), דרום איסלנד

מזרח איסלנד

עזבנו את אזור סקאפטפל והמשכנו ליסוע מזרחה באחד האזורים המבודדים ביותר באיסלנד. במזרח איסלנד, כפר עם מעל אלף תושבים נחשב למרכז של ממש. מזרח איסלנד פחות משופע באתרי תיירות מפורסמים והדגש הוא בעיקר נופי הטבע הפתוח וכפרי הדייגים. בתחילה הקרחון העצום של סקאפטפל מסרב להעלם – ושולח זרועות לבנות לכל עבר, לאחר מכן כביש הטבעת מתפתל בין פיורדים יפהפיים – מען מפרצי ים ארוכים שנכנסים פנימה אל תוך היבשה, ומוקפים הרים מכל הצדדים.

MO_island_18

נוף אופייני בפיורדים המזרחיים

העיירה הגדולה במזרח איסלנד נקראת אגילסטאדיר(Egilsstadir) והיא מהווה מקום עצירה נוח במעבר מדרום איסלנד לצפונה. היא מהווה מרכז תשתיות ושירותים חשוב לתושבים (ולתיירים) – ומכילה מסעדות מספר, סוכנויות רכב, סופרמרקטים (מקום טוב להצטייד בו), תחנות דלק, מוסכים ומספר מלונות. מלבד הפונקציונליות שלה אין בה יופי, היא אפרורית ומשעממת ואין מה לחפש בה יותר מדיי.

אזור אגם מיוואטן (Myvatn lake)
עזבנו את אגילסטאדיר ונסענו במשך שעתיים וחצי לאחת הפנינים של איסלנד – אזור אגם מיוואטן.
אם בדרום איסלנד גולת הכותרת היתה שמורת הקרחונים של סקאפטפל (Skaftafell), הרי שמוקד המשיכה העיקרי בצפון איסלנד הוא האגם. מדובר באזור מהמגוונים בנמצא באיסלנד. ראשית, האגם – מדובר באגם יפהפה עם מאות איים קטנים שמגיחים מפני האגם, והם למעשה לועות של הרי געש קדומים שהתפרצו מקרקעית האגם. לאורך שפת האגם פזורות מספר חוות ומלונות. לנו במלון בכפר Reykjalid. מסביב לאגם פזורות אטרקציות טבע רבות ומגוונות שכאילו נלקחו מסרטי מדע בדיוני (בעצם אלו סרטי מדע בדיוני שצולמו כאן). שדות בזלת אינסופיים, מכתשים ולועות של הרי געש כבויים.

MO_island_11

אגם Myvatn, מוקד היופי של צפון איסלנד

MO_island_17

אזור געשי קראפלה (Krafla). אגם מיטוואן

לצד הרי געש אלו, האזור גם משופע בפעילות גאותרמית: בין משטחי הבזלת יש התפרצויות של מים רותחים, בוץ מבעבע בשלל צבעים ועשן רועש שמיתמר מהקרקע – אפשר ממש לדמיין שהקרקע חיה ונושמת!

MO_island_22 MO_island_23

MO_island_25


פשוט נסענו מאטרקציה אחת לאחרת ועצרנו עם האוטו בכל פעם- פעם למספר דקות, פעם לחצי שעה, ופעם לשעתיים – בהתאם לרמת העניין והגודל של האטרקציה. בכל מקום יש חניה מסודרת, שלטי הסבר וכאמור (כמעט) הכל קרוב לכביש הטבעת.
יוצא דופן הוא טיול יום שעשינו להר געש אסקיה (Askja) שנמצא ברמות הגבוהות של מרכז איסלנד – שם התאמנו צוותי האסטרונאוטים של משימות אפולו בטרם טיסתם לירח. נרשמנו לטיול יום (יקר למדי) בסופר-ג'יפ לאזור המיוחד הזה.

MO_island_12

ארץ האש והקרח באסקיה (Askja)
בסך הכל היינו 3 לילות באזור אגם מיוואטן – ואת הביקור באזור חתמנו בלגונה הכחולה שלו – שמהווה מתחרה רצינית ללגונה הכחולה המפורסמת (זו שליד הבירה ריקייויק). צבע המים החמים זהה, אלא שכאן במיוואטן המרחצאות נראים טבעיים יותר, מחירי הכניסה שפויים יותר (כ- 100 ש"ח לאדם) והמקום צפוף הרבה פחות. מומלץ בחום!

MO_island_13

העיירה אקוריירי
המשכנו מאגם מיוואטן לכיוון בירת הצפון של איסלנד – העיירה אקוריירי (Akureyri) – העיירה היא העיר השנייה בגודלה באיסלנד – 17 אלף תושבים – בקושי כמות של שכונת מגורים בעיר בינונית בישראל.

MO_island_14

זה בדיוק העניין באיסלנד – השקט, הרוגע, השלווה. מרכז העיר הוא בערך שני צמתים שביניהם פזורות מספר חנויות ומסעדות בבתים צבעוניים שעשויים מפח או פיברגלאס צבעוני.
העיר יושבת על גדתו של הפיורד הארוך ביותר באיסלנד. התבשמנו מהמראות אך יותר מכך – הצטרפנו לשייט צפייה בלווייתנים. מדובר בעלות של כ- 200 ש"ח לאדם, שווה את המחיר. במים של איסלנד חיים לא מעט מינים של לווייתנים – בעיקר לווייתנים גדולי סנפיר. מדובר ביצור שמבלה את חודשי הקיץ באזורים הקרירים של העולם הרחק מקו המשווה, אך החיזור, הרבייה וההמלטה מתבצעים במים הטרופיים של הים הקאריבי.
טיפ חשוב: שייט לווייתנים היא אטרקציה מרכזית בצפון איסלנד. רוב האנשים לוקחים את השייט מעיר שנקראת הוסאוויק (Husavik) – שנמצאת על הים הפתוח. הסיבה שלא לקחנו את השייט מהוסאוויק כמו רב האנשים היא שהשייט הוא בים הפתוח ושנינו רגישים למחלת ים, ושמענו על אנשים שלא הרגישו טוב. לכן לדעתי מומלץ שייט הלווייתנים של אקוריירי שאינו יוצא לים הפתוח אלא שט לאורך הפיורד – המים שטוחים וללא גלים, ואכן לא נרשמו בעיות מיוחדות.

MO_island_15

בשייט לווייתנים מאקוריירי

אחרי שיט לוותינים עזבנו את אקוריירי מערבה ודרומה בכיוון כללי של לחזור לרייקייויק. לאורך הדרך בין אקוריירי לרייקייויק אין הרבה מה לראות – מלבד כמה נופים מטורפים.

MO_island_21

מכיוון שמדובר בדרך ארוכה – פיצלנו אותה ונשארנו לילה בחצי האי Vatnsnes שגולת הכותרת שלו היא כלבי הים – אותם ניתן לראות בזמן שמימי האוקיינוס נמצאים בשפל (מומלץ להתעדכן לגבי זמני גאות ושפל מבעוד מועד!). בגאות כלבי הים פשוט צוללים בים. התמזל מזלינו והצלחנו למצוא אותם.

MO_island_16

כלבי ים בחצי האי Vatnsnes

את הטיול חתמנו שוב ברייקיויק – עייפים אך מרוצים, עם עוד קצת זמן לנוח ב"עיר הגדולה" של איסלנד. אחרי שבועיים כמעט בטבע הפראי (והפסקה קצרה באקוריירי) – אין כמו להסתובב שוב בעיר עם מדרחוב, חנויות, בתי קפה ומסעדות.

טיפ הזהב:
אנחנו ביקרנו במדינה בספטמבר ולדעתנו זוהי התקופה הטובה ביותר לביקור באיסלנד, בשקלול של הכל. העונה הפופולרית ביותר היא כמובן הקיץ – חודשים יוני, יולי ואוגוסט – אך זוהי גם התקופה בה המחירים הם הגבוהים ביותר במדינה שגם ככה יקרה. בספטמבר המחירים עדיין מאוד יקרים, אבל פחות. בנוסף, לתקופה זו חודש מראש הספיק לנו כדי לסגור את הלינות במקומות שרצינו.
אלה שמטיילים במדינה בקיץ צריכים לסגור את הלינות הרבה יותר זמן מראש.
אמנם בקיץ איסלנד נהנית מאור יום כמעט לכל אורך היממה ובספטמבר הימים כבר מתקצרים (השמש שוקעת בסביבות 19:30 בערב) – אך יש מספיק זמן כדי לטייל בנחת, וגם יש סיכוי לא רע לחזות בזוהר הצפוני! (מה שלא אפשרי בחודשי הקיץ כשהשמש מאירה כל הזמן).

טיפים נוספים:
ויזה: לישראלים אין צורך בויזה לביקור של עד 90 יום במדינה.
לינה: בכל אזור מתויר באיסלנד יש כ- 10-15 מלונות. היצע דל שמסביר את הצורך בלהזמין הרבה זמן מראש בשיא העונה וגם בשולי העונה. היה קשה למצוא מקומות גם 3 שבועות לפני הטיול. לנו במלונות שנחשבים לטובים – ברמת 3 כוכבים, נראים טוב אסתטית ונקיים. לילה ממוצע עלה 150-200 יורו. בחלק מהמקומות ארוחת הבוקר היתה כלולה. אפשר למצוא זולים יותר סביב המאה יורו אבל הם עם מקלחות משותפות.
מאכלים: איסלנד אינה מעצמה קולינרית אך בכל מרכז מבקרים כמעט תמצאו מרק, כריכים, קפה ועוגות (העוגות אגב מצוינות). צלחת מרק תעלה 40-50 ש"ח (יקר כבר אמרנו), המבורגר במסעדה יעלה 70-80 ש"ח (יקר, כבר אמרנו). מומלץ להצטייד במצרכים מהסופרמרקט כדי להוזיל עלויות על אוכל ולאכול במסעדות מדי פעם.
כסף: המטבע במדינה הוא הקרונה האיסלנדית (ולא היורו), ואין אפשרות להמיר שקלים לקרונות בארץ. יש להגיע למדינה עם דולרים או יורו ולהמיר בבנקים שם לקרונות. בנוסף, באיסלנד השימוש בכרטיס אשראי רווח מאוד – והם משלמים על הכל בכרטיס אשראי (אפילו על חפיסת מסטיקים). אותו כנ"ל לגבי דלק. יש לזכור את 4 ספרות הקוד הסודי של הכרטיס, ולוודא את עלויות השימוש מבחינת עמלות וכו' של שימוש של הכרטיס בחו"ל, כדי שלא תהיו מופתעים בשובכם לארץ.
מזג אויר: בשיא הקיץ הטמפרטורה הממוצעת ביום היא כ- 15 מעלות. בחורף – סביב ה-0 (בניגוד למצופה בחורפים אין באיסלנד מינוסים רציניים). בספטמבר הטמפרטורה הממוצעת היתה כ- 11 מעלות ביום, סך הכל לא שינוי דרסטי ביחס ליולי/אוגוסט – כך שזה לא צריך להרתיע אתכם במידה ותבחרו לבקר במדינה בספטמבר. גשמים יכולים לרדת כל השנה – ולמעשה מזג האויר באיסלנד משתנה מאוד מהר. יום שימשי יכול להפוך פתאום לגשום ולהיפך.
מים: אין צורך בכלל לקנות מים בבקבוק. המים מהברזים שמגיעים ישירות מהקרחונים טובים וטעימים יותר ממים של פילטר תמי4.

מקומות לינה באיסלנד
אופי הטיול הוא כזה שמקיפים את כל האי ולכן בכל לילה (כמעט) עוברים מלון. יוצאי דופן הם אזור ריקייויק (Reykjavik) ואזורים מרוכזי אטרקציות כמו סקאפטפל (Skaftafell) בדרום ומיוואטן(Myvatn) בצפון.
כפי שאנשים לא טסים לאיסלנד בשביל מסע קולינרי, גם לא טסים לאיסלנד כדי להתפנק במלונות פאר (גם כי אין, וגם בגלל יוקר המדינה הזאת). פשוט בחרנו דרך Booking.com מקומות לינה שנראו לנו סבירים מבחינת המיקום, מקום שנראה מסודר ונקי, והמחיר (עד כמה שאפשר).לכן אנחנו לא רואים צורך להמליץ על כל אחד מהם נסתפק ברשימה חלקית של מלונות בהם לנו ושמהם התרשמנו במיוחד:

1. ריקייויק:
דירות Ambassade Apartments – במרכז העיר. דירה ענקית ומרוהטת, בעיצוב מודרני ונקי. כולל חניה.
2. טבעת הזהב:
Lambastadir Guesthouse – מדובר בגסט-האוס שנמצא בחווה, בקרבת העיירה Selfoss לא רחוק מריקייויק. החדר פשוט אבל האווירה כפרית ומהנה וארוחת הבוקר היתה טובה.
3. ויק (Vik)
Icelandair Hotel Vik–שייך לרשת המלונות של חברת התעופה האיסלנדית (Icelandair), נמצא בעיירה Vik שבדרום איסלנד.
4. הופן(Hofn)
מלון Fosshótel Vatnajökull – נקודת עצירה טובה אחרי שמסיימים עם אזור סקאפטפל (Skaftafell) ולפני שממשיכים למזרח איסלנד. מדובר במלון בעל עיצוב שיקי ומודרני מוקף בטבע עם ארוחת בוקר מצוינת.
5. אקוריירי (Akureyri) – מלון Hotel Kea– בצומת המרכזי של העיירה אקוריירי. מיקום מצוין – מעל כל המסעדות ובתי הקפה בעיירה, והמלון עצמו נקי ומודרני. יכול להיות קצת רועש בסופ”ש.

זהו, תם ונשלם הטיול במדינה שהכי מזכירה ביקור בכוכב אחר.

תהנו 🙂

2 comments on “ירח הדבש של מאיה ואורן – איסלנד”

 1. מיכל

  וואי מושלם! פשוט נשמע גן עדן!!
  אנחנו גם מתכננים לקיץ הבא ירח דבש באיסלנד ואני פשוט אגזור ואשמור!
  וסתם שאלה- מתי התחתנתם ומתי טסתם לשם?
  תודה רבה על הכול 🙂

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Comments

Powered by Facebook Comments

Back To Top